Przejdź

sekretariat - 

22 560 70 00

godziny pracy - 

8:00 - 16:00

MOTOTESTY





Jak polskie miasta wspieraj¹ elektromobilnoœæ?

Cisza i dobra jakoœæ powietrza – tego brakuje mieszkañcom wielu polskich miast. W odpowiedzi na ten problem coraz wiêcej samorz¹dów promuje elektromobilnoœæ, poniewa¿ pojazdy elektryczne zapewniaj¹ transport bez emisji spalin i ha³asu silnika. Udostêpnienie mieszkañcom systemu rowerów wspomaganych elektrycznie czy elektrycznego carsharingu albo tworzenie punktów ³adowania samochodów elektrycznych to dzia³ania ju¿ teraz prowadzone przez miasta. Przyk³adami dobrych praktyk mog¹ pochwaliæ siê Wroc³aw, Trójmiasto, £ódŸ czy Warszawa. Mobilnoœæ zrównowa¿ona jest jedn¹ z kategorii konkursu ECO-MIASTO, w ramach którego nagradzane s¹ samorz¹dy najlepiej realizuj¹ce ideê zrównowa¿onego rozwoju miast. Organizatorami projektu s¹ Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we wspó³pracy z Renault Polska, Ceetrus Polska, Dalki¹ i Dalki¹ Wastenergy.

Od niedawna elektromobilnoœæ wspierana jest na poziomie krajowym – w ustawie o elektromobilnoœci i paliwach alternatywnych zapisano m.in. zniesienie akcyzy na samochody elektryczne i hybrydy plug-in (PHEV), zwolnienie ich z op³at za parkowanie czy mo¿liwoœæ poruszania siê po buspasach. Prawo okreœla równie¿ konieczny do osi¹gniêcia w najbli¿szych latach udzia³ pojazdów elektrycznych we flocie jednostek samorz¹dowych czy minimaln¹ liczbê ogólnodostêpnych punktów ³adowania, które maj¹ zostaæ zainstalowane w danej gminie.

Niezale¿nie od centralnych regulacji niektóre miasta ju¿ teraz promuj¹ elektromobilnoœæ. Dziêki przemyœlanym dzia³aniom samorz¹dów mieszkañcy maj¹ okazjê korzystaæ z nowych sposobów przemieszczania siê po mieœcie i poznaæ zalety elektrycznego transportu.

Elektryczny carsharing we Wroc³awiu

Carsharing sprzyja ograniczeniu liczby samochodów w miastach, dziêki niemu mo¿e zmniejszyæ siê równie¿ liczba potrzebnych miejsc parkingowych. Jeszcze wiêcej zalet maj¹ systemy carsharingu wykorzystuj¹ce auta elektryczne, które nie emituj¹ spalin oraz ha³asu silnika. Takie us³ugi pozwalaj¹ mieszkañcom samodzielnie przekonaæ siê o tym, jak samochody elektryczne sprawdzaj¹ siê w miejskim transporcie.

We Wroc³awiu od 2017 r. dzia³a Miejska Wypo¿yczalnia Samochodów Elektrycznych Vozilla. Mieszkañcy za pomoc¹ aplikacji mog¹ wypo¿yczaæ auta na minuty. W kwietniu br. czêœci¹ floty Vozilli sta³o siê 40 w pe³ni elektrycznych Renault ZOE.

Rowery wspomagane elektrycznie na Pomorzu

Równie¿ elektryczne rowery mog¹ byæ dobr¹ alternatyw¹ dla prywatnych samochodów, zw³aszcza podczas podró¿y na krótszych dystansach. W Obszarze Metropolitalnym Gdañsk Gdynia Sopot obejmuj¹cym 14 gmin od marca mo¿na wypo¿yczyæ 4080 rowerów wspomaganych elektrycznie w ramach systemu MEVO. Te rowery w dalszym ci¹gu wymagaj¹ od u¿ytkownika napêdzania kó³ si³¹ w³asnych miêœni, ale elektryczny napêd sprawia, ¿e jazda na takim pojeŸdzie wymaga mniej wysi³ku ni¿ na tradycyjnym rowerze. Jest to wa¿ne zw³aszcza w przypadku bardziej wymagaj¹cych podjazdów pod górê.

Punkty ³adowania elektryków w £odzi

Niezwykle wa¿na dla rozwoju elektrycznego transportu jest dostêpnoœæ punktów ³adowania. Do koñca 2020 r. a¿ 210 takich punktów ma powstaæ w £odzi. W marcu mieszkañcy za poœrednictwem internetowej platformy mogli zg³aszaæ proponowane lokalizacje takich stacji. Dziêki temu miasto bêdzie mog³o zapewniæ infrastrukturê do ³adowania w miejscach, gdzie jest na ni¹ najwiêksze zapotrzebowanie.

130 autobusów elektrycznych dla Warszawy

Warszawa ju¿ wkrótce ma byæ drugim miastem w Europie, które posiada w swojej flocie ponad 100 autobusów elektrycznych. Pierwsze z zamówionych 130 pojazdów mia³yby wyjechaæ na ulice ju¿ na pocz¹tku 2020 r. £¹cznie elektrycznych autobusów w stolicy bêdzie 160. W ten sposób miasto chce walczyæ m.in. z zanieczyszczeniem powietrza i ha³asem w mieœcie.

Renault 17.04.2019

>

Copyrights 2017: www.millenium.pl

>